Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılmalı ?

Günümüzde sosyal medya platformları, çoğumuz için hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Teknolojinin hızlıca geliştiği günümüz döneminde sosyal medyayı 7’den 70’e herkes kullanıyor. Durum bu şekilde olunca sosyal medyanın gücü katlanarak artıyor. Sosyal medyanın bu inanılmaz gücünden kurumsal firmalar da haliyle yararlanmak istiyor. İlgi arttıkça çok ciddi ve kolay bir reklam pazarı oluşturuyor, sosyal medya.

Ticari alanda rekabete giren markalar, artık sosyal medya üzerinden de rekabete giriyor. Yoğun olarak Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformları üzerinden devam ediyor. Fakat bunlar gibi pek çok sosyal medya platformu, uygulama bulunuyor.

Durum bu şekilde olunca markalar doğal olarak bu yarışın içerisinde olmak istiyor. Firmalar sosyal medya hesaplarının olması  ve bu hesapların gelişmesini hedefliyor. Yaptıkları çalışmalar ile kitlelere ulaşması büyük önem taşır hale geldi. Bu nedenle sosyal medya yönetimi çok önemli.

Peki sosyal medya yönetimi nasıl yapılmalı?

Bu konuyu da başlıklar halinde ele alalım:


1-Hedef Kitle Belirleme: Öncelikle ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi belirlemelisiniz. Hedef kitlenizin cinsiyetini, yaş aralığını, ilgi alanlarını ve nelerden hoşlandıklarını bilmelisiniz. Bu sayede hedef kitlenizi memnun edecek, ilgisini çekecek paylaşımlarda bulunabilir, reklam çalışmaları yapabilirsiniz.


2.İçerik Planlama: Etkili bir sosyal medya yönetimiyle arama motorlarında üst sıralara çıkabilirsiniz. Markanıza olan algıyı güçlendirmek için hedef kitlenize uygun paylaşım planlaması yapmalısınız. Hedef kitlenizi doğru tanıyıp ideal paylaşımlar ile takipçileriniz ile aranızda güçlü bir iletişim kurabilirsiniz.


3.Diyalog Yönetimi: Bir nevi müşteri iletişimi diyebiliriz. Hedef kitlenin mesaj veya yorumla ilettiği soruları hızlı, yeterli ve doğru yanıtlamak onlarla ilgilenmek, sorunlarına yardımcı olamak sosyal medya yönetimi için büyük önem taşımaktadır.

4.Reklam Yönetimi: Reklam çalışması olmadan olmaz. Eğer markanızın büyümesini hedefliyorsanız reklam için bir bütçe ayırmalısınız. TV reklamları, bilboard reklamları gibi geleneksel reklamlardan çok daha düşük bütçeler ile daha etkili bir kitleye ulaşabilirsiniz.

5.Rakip Analiz: Markanızla aynı sektörde olan veya benzer hizmetleri sağlayan markaları takip ederek o doğrultuda çözümler sağlamak çok önemlidir. Rakibin hareketlerine göre karşı hamle yapmak gibi düşünebilirsiniz.

6.Analitik: Paylaşımların etkileşimlerini denetlemek, ne kadar ilgi çektiğini veya çekmediğini takip ederek ona göre adım atmak önemlidir. Paylaşımların rakamsal istatistiklerini inceleyerek, ona göre bir yol belirlemek gerekmektedir.


Sosyal Medya Etkileşim Artışı:
Sosyal medya hesaplarınızın paylaşımlar beğeni alıyor, takipçi sayısınız artıyor ise doğru yoldasınız demektir. Olumlu dönüşleri göz önüne alıp sonraki paylaşımları bu çizgide hazırlamalısınız. Bunu planlamayı yaparken güncel olayları ve ilgi çeken akımları takip etmeyi unutmayın.

Bu artışlar zamanla markanıza olan güveni ve marka itibarınızı ve kurumsal kimliğinizin değerini arttıracaktır.